- Larry Gonick - Mark Wheelis: The Cartoon Guide to the Computer
- Harper Paperback, 1991
- 250 oldal
A mai világban sokan felkapják a fejüket ha az ember egy húsz éves kötetet ajánl, evvel azonban nincs semmi gond, az alapok ugyanis változatlanok. Az idő egyedül talán a harmadik rész felett járt el egy kicsit, ahol a BASIC nyelv alapjain keresztül ismerkedhetünk meg a programozás alapfogalmaival, de a mai nyelvekben is változók és kontroll struktúrák vannak, a nevük is hasonló, egyedül a GOTO kopott ki.
De haladjunk sorban! A szerző nagyon ügyesen csupaszította le hogy mit érdemes tudni a számítógépekről és az informatika alapjairól és három részre osztotta mondanivalóját: információ, hardver és szoftver. Habár feszes tempóban építi fel a témát, alapos és érthető módon teszi mindezt. Itt azonban a téma maga a történet, nincs egy szép keret mint a Logicomix esetében.
Az információról szóló részben nagyon szemléletesen mutatja be a szerző hogy miképp lehet a hordozótól függetlenül beszélni az információról és miképp lehet azt reprezentálni. A második részben kerül sor a komputer bemutatására, mint hardver. A logikai kapcsolók bemutatása nagyon szemléletes és alapos (egy ismeretterjesztő képregényhez képest), az információ reprezentálás ilyen módja nagyon személetesen van bemutatva. A CPU és a központi egység (aritmetikai egység, órajel, buszok) bemutatására esik itt a hangsúly, a volatilis és nem volatilis adathordozók bemutatása során a szerző nem vész el a részletekben (ez nem is baj, hiszen a magnószalagok, kis- és nagylemezek ideje már lejárt). Ezek után tér át a szerző a szoftverek világára és pár igen egyszerű példán egész jól sikerül bemutatnia mit jelent a programozás (itt szeretném hangsúlyozni hogy nem tanít meg programozni, csak megmutatja hogy miből áll ez a dolog), hangsúlyozva miképp kapcsolódik ez az információhoz (azért születnek programok, hogy bizonyos információkat dolgozzanak fel) és a számítógép fizikai megvalósulásához. És ennyi :D
Tudom hogy sokakban ellenérzés szülnek az ilyen művek, gyakran még le is fitymálják sokan. Szerintem viszont nagyon is szükségesek. Akad a magyar piacon olyan könyv ami ilyen szépen és logikusan felépítve elmagyarázza az alapokat? Elég egy kis időt eltölteni, akár magasan iskolázott emberekkel is és rájövünk hogy a hazai piacon elférne a kötet fordítása (már csak gyatra nyelvtudásunk miatt is). Középiskolások és az informatika iránt érdeklődők számára ajánlott, számítógéppel dolgozó embereknek pedig egyenesen kötelező olvasmány kell hogy legyen ez a mű. Ha pedig nem szereti valaki a képregényeket, írjon valaki gyorsan egy bevezetést!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése