2010. július 29.

R, de miért is használjam? - II.

Az előző részben megvizsgáltuk milyen is elvileg egy ideális nyelv egy számítógépes nyelvész számára. Most sorra vesszük hogy ennek mennyiben felel meg az R statisztikai programozási nyelv.

Vegyük végig a pontokat
1. A listák beépített támogatása
Igen, sőt!
2. Automatikus tárhelyvezérlés
Ezen sem lepődünk meg, hiszen manapság már egy cool nyelvnek ezt alapból tudnia kell
3. dinamikus típuskezelés (de mondhatnám hogy dinamikus gépelés)
Ezzel sem kell sokat törődnöd, nincs String name = "Zoli", nem fogsz egy Integert byte-ba tenni és elvérezni.
4. első-osztályú függvények
Elég itt idézni az R Language Definition idevágó részét: "In R functions are objects and can be manipulated in much the same way as any other object. Functions (or more precisely, function closures) " azaz első osztályú függvények a nyelv alapjai.
5. egységes szintaxis
Nagyon kevés nyelv van amelyiknek nem egységes a szintaxisa és az R nem tartozik közéjük.
6. interaktív környezet
A CommonLISP, Scheme és Python által megkezdett hagyományhoz hűen az R is rendelkezik egy szép interaktív környezettel. Itt talán még intenzívebben használják ezt.
7. Bővíthetőség
A Comprehensive R Archive Network szinte minden feladathoz kínál csomagot. Könnyen lehet egy új csomagot installálni és szabadon módosíthatod ha kell cuccot igényeid szerint. (A nyílt forráskód előnye :D)
8. Történeti háttér és kultúra
Erről külön is szólni fogunk!
9. Statisztikai függvények támogatása
Egy statisztikai programozási nyelv alapból támogatja ezeket, ugye ez nem lepett meg. Ajánlom figyelmedbe a Language Definition dokumentumot.
10. Speciális adatstruktúrák natív támogatása
Ha probabilisztikus megközelítésre adjuk fejünket szükségünk lesz a listákon kívül vektorokra, mátrixokra és egyéb félelmetes nevű dolgokra. Ha érdekel mi mindent támogat az R itt egy jó oldal.

Egy kis történeti háttér
Az R nyelv az S nyelven alapul amit John Chambers 1975-ben a Bell Labs keretein belül fejlesztette ki. Az informatika területén 35 évesnek lenni matuzsálemi kornak számít, viszont egy stabil és igen hozzáértő kör alakult ki a felhasználókból ez idő alatt. Az R 1993-ban tűnt fel, és létezik még egy S-Plus nevű testvére, amely kereskedelmi szoftver.

Aucklandi atyákat az eredeti S nyelv mellett a Scheme egyszerűsége inspirálta, aminek én mint Scheme rajongó nagyon örülök. A nyelv hamarosan nagyon népszerű lett a statisztikusok körében, így a nyelv egymást követő verziói általában nagyon stabilak.

A kilencvenes évek végén elkezdődött az adatok forradalma. Egyrészt az informatika világa egyre több adatot produkál, (talán ennek hatására) másrészt a humán és társadalom tudományok is egyre jobban a kísérleti és begyűjthető adatok felé fordultak. Egyre többen kezdték el használni különböző statisztikai programcsomagokat ismerték fel azok korlátait is. Az R felhasználói tábora valamikor az ezredforduló körül hirtelen megugrott és azóta is folyamatosan bővül.

Ez a történet csak tovább erősíti a nyelvet. A kemény mag továbbra is szinte változatlan és egyre jobb rendszert fejleszt. A speciális területek művelői egyre több csomagot írnak és publikálna. Az így létrejött nyilvánosság az esetleges hibák felfedezését meggyorsította, a fejlesztők közötti együttműködést elősegítette és még jobb csomagokat eredményezett. Az online fellelhető dokumentáció igen magas színvonalú, habár nagyon technikai jellegű. Úgy tűnik hogy még várnunk kell hogy a "kocka" fejlesztői mag észrevegye ezt és lépjen az érthetőség irányába.

A hosszú történet azzal is jár hogy sok jó könyvet találhatsz (habár ezek általában drágák) és rengeteg publikációt olvashatsz. Könnyű kommunikálni eredményeidet és nem kell sokat magyarázkodnod közben.

Hátrányok
  1. Az R nem egy egyszerű nyelv
  2. aki nem ismeri a lisp dialektusokat annak az R szintaxisa nagyon idegen lehet
  3. nehéz egyszerre statisztikát és R programozást tanulni
Hogyan tovább?
Ha szeretnél még többet megtudni a nyelvről, esetleg kipróbálnád és tanulnád érdemes elolvasnod Valószínűség, statisztika és nyelv című korábbi posztomat, ami segít eligazodni hogy hol érdemes kezdeni.

R, de miért is használjam? - I.

Sok olvasó kérdezte miért is használjon R-t, hiszen a Python nyelv ideális nyelvészek számára, nem beszélve az nltk-ról. Senkit sem szeretnék lebeszélni megszokott eszközeinek használatáról, de vannak esetek amikor az R használata egyszerűbb, természetesebb és hatékonyabb. Most azt szeretném bemutatni miért érdemes elgondolkodni más eszközök használatáról is.

Az nltk dizájn hátrányai
Eddig a legjobb cikk amivel találkoztam az nltk mögötti dizájn filozófiáról Edward Loper NLTK: Building a Pedagogical Toolkit in Python című írása. Érdekes milyen követelményeket vettek figyelembe a rendszer tervezése során:
  • könnyű használhatóság
  • konzisztencia
  • bővíthetőség
  • dokumentáció
  • egyszerűség
  • modularitás
Nyilván ezeket minden rendszernél szeretjük látni. De ne feledjük hogy gyakran kell kompromisszumokat kötnünk hogy az elkészült rendszer pl gyors legyen, vagy "állja a sarat" nagy igénybevétel esetén is. Azonban az nltk egy pedagógiai céllal készült eszköz. Loper éppen ezért emeli ki írásában hogy milyen követelményeknek nem kell megfelelnie az nltk-nak. Nézzük mik is ezek:
  • nem kell mindenre kiterjedő, átfogó rendszert alkotni
  • a teljesítményt épp annyira kell optimalizálni hogy diák projekteket lehessen kivitelezni vele
  • okoskodás, a fenti ponthoz kapcsolódva nem trükkös hack-kek sorával kell tuningolni a programokat, hanem tiszta átlátható implementációt kell készíteni (hogy a diákok láthassák a forráskódban miképp valósítottak meg egy-egy elképzelést)
Szerencsére az nltk annyira jól sikerült hogy nem igazán vesszük észre "hiányosságait", sőt egyes moduljait az iparban is felhasználják (habár itt figyelembe kell venni hogy a nyílt forráskódot módosítják néha a jobb teljesítmény elérése érdekében).

Milyen követelményeknek kell megfelelnie egy számítógépes nyelvészetben használt programozási nyelvnek?

Erre a kérdésre mindenki máshogy válaszolna nyilván, sőt úgy tűnik az ipar letette a voksát a Java mellett (követve az IT egész világát). Természetesen akadnak kivételek és sok számítógépes nyelvészeti feladatot egyszerűen túl bonyolult Java-ban elvégezni. Ha a mesterséges intelligencia felől közelítjük meg a kérdést (hiszen tekinthetjük kedvenc tudományunkat az AI egy részterületének is), akkor sokaknak rögtön eszébe jutnak az olyan egzotikus nyelvek mint a LISP, Scheme, Prolog. Nem véletlenül, a mesterséges intelligencia programozás klasszikusa, Norvig PAIP-ja kora ellenére még ma is kötelező olvasmány ezen a területen, még ma is hatással van a kezdőkre és profikra egyaránt. Ebben nagy érdekes követelményeket fogalmaz meg a szerző egy AI programozásban hasznos nyelvvel szemben:
  1. built-in support for lists
  2. automatic storage management
  3. dynamic typing
  4. first-class functions
  5. uniform syntax
  6. interactive environment
  7. extensibility
  8. history
A listára ma is rábólintunk, talán két dolgot tennénk hozzá. Egyrészt nem szégyenkezzünk, számít a gyorsaság. Másrészt már a könyv publikálásakor is feljövőben volt a sztochasztikus megközelítés amely mára az uralkodó paradigmává vált, így joggal kérhetjük ideális nyelvünktől hogy tegye könnyűvé életünk és támogassa a különböző statisztikai függvényeket (ne kelljen már annyit gépelnünk) és adatstruktúrákat.

A Python nyelv az eredeti nyolc pontból hét és félnek megfelel (lehet hogy egy csak az én személyes véleményem, de a 4. pontnak csak részben felel meg a pythonos lambdázás). A további két kritériumnak is megfeleltethetjük a kígyós nyelvet, de ehhez ki kell használnunk bővíthetőségét. A statisztikai elemzéshez és bonyolultabb adatstruktúrák létrehozásához szükségünk lehet a numpy/scipy csomagra, ezek használata kezdő kezekben bizony nagy teljesítmény csökkenéshez vezethet, nem beszélve hogy a nyelv "magján kívül" egy új csomagot kell elsajátítanunk.

Összegzés
Mind a Python, mind az nltk hasznos és sokoldalú eszközök, de dizájnjukból fakadóan nem felelnek meg az általunk felállított kritériumoknak. A következő részben végre rátérünk arra hogy az R miért is ideális nyelvészeti elemzésekre, de persze semmi sem tökéletes, az R-nek is vannak hátrányai!

2010. július 23.

Szógyakoriság vizualizáció Many Eyes használatával

Legelső szógyakorisági posztomban amúgy ránézésre fedeztük fel egy korpusz tartalmát előre elkészített szógyakorisági táblával. Majd pedig megnéztük hogyan készíthetünk egyszerűen egy gyakorisági táblát, és miképp tehetjük szebbé ábránkat. Ehhez minimális programozásra volt szükség, viszont kaptunk egy szép táblát amiből az IBM Many Eyes rendszerével interaktív vizualizációt készíthetünk könnyen, gyorsan, ingyen.

A program használata annyira egyszerű és magától érthető hogy nem kell magyarázni. Fontos hogy regisztrálnod kell hogy saját adatokat tölthess fel és adataid nyilvánosak lesznek (más is használhatja azokat saját vizualizációhoz) illetve kommentelhetővé válik munkád. Mivel egy kép gyakran többet ér bármennyi szónál, lássuk mit alkottam.

NLP meetup

2013 május 22 - Open Data
2013 május 22 - Szezonzáró

inkLink

Adatújságírás-nap és hackday, 2014-ben folyt.köv.

PRECOGNOX

PRECOGNOX
Ha szükséged van nyelvtechnológiai megoldásokra, fordulj a Precognox-hoz (korábban Weblib)

Nyelv és Tudomány

Keresés ebben a blogban

Creative Commons Licenc
Zoltán Varjú Számítógépes nyelvészet című műve Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported Licenc alatt van.
Based on a work at szamitogepesnyelveszet.blogspot.com.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://szamitogepesnyelveszet.blogspot.com/.