Nos eltelt egy hét, jön a hétvége ami reméljük hogy végre jó idővel örvendeztet meg minket, de az esős napokra is kell egy kis szórakozás, összeszedtük hát egy-két érdekességet a hétre. Továbbra is várjuk leveleiteket a szamitogepes.nyelveszet(kukac)gmail.com címre, ajánljuk magunkat a szamitogepesnyelveszet.tumblr.com blogon és @sznyelveszet fiókunkat a Twitteren a híréhes közönségnek.
2011. július 29.
2011. július 25.
Könyvismertető: The Back of the Napkin - képi gondolkodás kezdőknek
Posted by
Unknown
Már elsütöttük párszor a blogon hogy egy kép többet ér ezer szónál, de arról keveset írtunk hogy elkészíteni egy ilyen képet és megérteni nem is olyan magától érthető dolog. A most bemutatásra kerülő kötet ehhez nyújt segítséget, azonban rögtön az elején le kell szögeznem hogy bizonyos megszorításokkal.
- Dan Roam: The Back of the Napkin: Solving Problems and Selling Ideas with Pictures
- Portfolio Hardcover, Expanded edition, 2009
- 304 oldal
- honlap: http://www.thebackofthenapkin.com/
Nyelvi modell a gépi fordításban
Posted by
Istvan Nagykovacsi
A nyelvi modell fogalma kapcsán elkezdtünk betévedni a statisztikai alapú gépi fordítás sűrű sötét erdejébe. Most tovább folytatjuk a matematikai formulákkal és irdatlan méretű korpuszokkal kikövezett utat.
2011. július 22.
Lapszemle
Posted by
R. Kovács Enikő
Jön a hétvége, gondolom mindenki akar valamit olvasgatni következő posztunkig, ezért ismét összeszedtük amit érdekesnek tartunk :D Továbbra is arra bátorítunk mindenkit hogy kövessen minket a Twitteren @sznyelveszet néven, de Zoli és Dávid is megtalálható @zoltanvarju ill. @davidpgero néven. A szamitogepesnyelveszet.tumblr.com oldalon a nagyvilág híreiből szemezgetünk, itt Pétert is megtaláljátok tempflip.tumblr.com alatt, akinek Anyegin orosz blogját is érdemes olvasgatni (orosz mert orosz témákról szól, de magyarul íródik).
2011. július 20.
Nyelvi modellek 2
Posted by
Istvan Nagykovacsi
Előző, nyelvi modellekről szóló posztomban a helyesírás-ellenőrző, az internetes kereső és a gépi fordítás közös pontjait kezdtem el keresni, és egy python kódot is közzétettem. Most a kód kommentálása következik, és egy XVIII. századi angol matematikus is felbukkan.
2011. július 19.
Ügyfélfejlesztés dióhéjban
Posted by
Unknown
Patrick Vlaskovits vendégposztja
Akik szeretnének személyesen is találkozni Patrickkal, azok 2011 augusztus 3-án Budapesten megtehetik ezt, részletek itt.
Akik szeretnének személyesen is találkozni Patrickkal, azok 2011 augusztus 3-án Budapesten megtehetik ezt, részletek itt.
Tavaly, Brant Cooper-rel közösen írtam a The Entrepreneur's Guide to Customer Development című könyvet. A legérdekesebb betekintést többszörös sikeres vállalkozó, Steve Blanktől nyertük, aki arra ösztönzött és bátorított minket, hogy úgy írjuk meg ezt a könyvet, mint egy bevezetést az ügyfélfejlesztés első lépéseihez.
2011. július 17.
Lean startup és customer development - interjú Patrick Vlaskovits-csal
Posted by
Unknown
A startup világban egyre népszerűbb az ún. lean startup módszer, amit Eric Ries „talált ki” és népszerűsít szerte a világban. Rövid sorozatunkban Patrick Vlaskovits segítségével bemutatjuk hogy miért érdemes odafigyelni erre a mozgalomra és mit is takar valójában a fogalom. Hogy tisztázzuk az alapokat Skype-on beszélgettünk Patrickkal.
2011. július 15.
Lapszemle
Posted by
R. Kovács Enikő
A nyári uborkaszezon nem kerülte el a számítógépes nyelvészetet sem, de azért mi tovább próbálkozunk és ezen a héten is összeszedtük az általunk érdekesnek talált olvasnivalókat. Továbbra is lehet minket lájkolni a Facebookon (ott jobbra találod ehhez az eszközt), követni minket a Twitteren @sznyelveszet név alatt és a szamitogepesnyelveszet.tumblr.com oldalunkon szinte minden nap találsz friss híreket/érdekességeket.
2011. július 14.
Könyvismertető: Reliable Reasoning - gépi tanulás mindenkinek
Posted by
Unknown
Manapság a gépi tanulás (leánykori nevén statisztikai tanuláselmélet) egyre elterjedtebb, érthető hát az igény arra hogy egy minnél közérthetőbb könyv segítségével ismerkedhessen meg alapfogalmaival a nagyérdemű. Nem szabad azonban összetéveszteni a bevezetést az ismeretterjesztéssel! Tudjuk hogy a matematikához (és a formális elméletekhez) nincs királyi út, mivel azonban a gépi tanulás már rég olyan területek ajtaján kopogtat mint a társadalomtudományok és a digitális bölcsészet szükség van egy könnyen emészthető bevezető könyvre. A most bemutatásra kerülő kötet ennek teljesen meg is felel, bónuszként pedig szabadon letölthető a nyomtatás előtti nyers verziója.
- Gilbert Harman - Sanjeev Kulkarni: Reliable Reasoning: Induction and Statistical Learning Theory
- MIT Press, 2007
- 114 oldal
- ingyenes, nyers verzió ezen a linken érhető el
2011. július 13.
Nyelvi modellezés, házilag
Posted by
Istvan Nagykovacsi
Ismeretes, hogy a számítógépek alapvetően még mindig nem értik az emberi nyelveket, de ezt az apró hiányosságot azzal ellensúlyozzák, hogy nagyon gyorsan tudnak számolni. A gépi fordítás, az internetes keresés vagy éppen Watson sikere bizonyítja, hogy a statisztikai alapú megközelítés járható út, nem kell mindenáron “megértetni” a géppel a szövegek jelentését. Ebben a posztban arról lesz szó, hogyan dolgozza fel a gép a szöveget, és egy házi készítésű magyar nyelvi modellt is bemutatok.
2011. július 11.
TeX/LaTeX: írás és feldolgozás I.
Posted by
Gerő Dávid
Mi ez? Mire való? Én miért használjam? A kérdések után rátérünk az írás módjára, hogy hogyan írjunk latex dokumentumokat. Milyen előnyeink származnak belőle, milyen paradigmaváltás szükséges, ami a más típusú szövegszerkesztőknél is sokat segíthet a dokumentumok helyes szerkesztésében. Illetve a második részben, a József Attila versek felhasználásához hasonlóan egy újabb példát nyújtunk, de most a latex dokumentumok feldolgozására, megtisztítására és nyelvészeti szempontú megmunkálására.
2011. július 8.
A magyar transzformációs generatív grammatika irodalmi áttekintése
Posted by
Gerő Dávid
A cél nem a magyar nyelv transzformációs mondattanának bemutatása. Ezeket a témákat csupán megemlítem, érintem, a cél inkább az, hogy egy rövid szakirodalmi áttekintést nyújtsak azok számára, akik először vagy felszínesen már találkoztak a témával. Akiket érdekelt a téma, de egyedül, egy kis segítség nélkül még nem tudtak komolyabb kapcsolatba kerülni a modern nyelvészeti irányzatok ezzel az ágával.
Lapszemle
Posted by
Unknown
Sokat kell behoznunk, az elmúlt héten nem voltunk valami aktívak mert sok készültünk a Knigth-Mozilla Learning Lab-re, de most összekaptuk magunkat és jobbnál-jobb dolgokat ajánlunk a kedves olvasóknak hogy ne maradjanak ki a jóból. Továbbra is várjuk a Lapszemlébe való híreket szamitogepes.nyelveszet(kukac)gmail.com email címünkre, lehet minket követni @sznyelveszet néven a Twitteren és nyomjuk a híreket a szamitogepesnyelveszet.tumblr.com oldalunkon is.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)