Miért jó ez a diáknak, szülőnek, pedagógusnak? A gyerekek egy olyan digitális világba születnek bele, ahol interaktív felületek, mozgó, színes képek, ingerek tömkelege veszi körül őket. Ezzel szemben bekerül egy iskolába hol fekete-fehér nyomtatott, manuális eszközökkel veszik körül: könyvekkel, ceruzával, tollal. A könyv képei nem mozognak, a ceruza nem nyit meg új dimenziókat, a munkafüzet monotóniája pedig cseppet sem szórakoztató egy számítógépes játékhoz képest. Mi történik azonban akkor, ha mindezt digitális tananyaggal cseréljük le? A diákok ismerős terepen dolgozhatnak, a megszokott eszközökkel és módokkal. Motiváltak, s magabiztosabbak lesznek, és az ismerős környezet biztonságérzetet kelt bennük.
A szülő számára szintén új dimenziókat nyit a digitális környezet. Internetes naplón keresztül követheti gyermeke tanulmányi előmenetelét: nincs több elvesztett, iskolában felejtett ellenőrző könyv. A házi feladatok megoldásához otthonról is elérhető tanári jegyzetek nyújtanak segítséget, melyek révén nyomon követhető az aktuális tanulási folyamat. Szülői fórumok segíthetik a szülői közösség összetartását, az online felületek lehetőséget biztosítanak szülő és iskola, szülő és pedagógus közti naprakész kapcsolattartásához.
A pedagógus számára kezdetben több munkát és szervezést igényelnek majd az órára való felkészülések. Nem elégedhet meg a tankönyvcentrikus előadásokkal. Nem csupán módszertani, de készségei területen is fejlődnie kell. Az infokommunikációs technológiák elsajátítása elengedhetetlen a gördülékeny és sikeres digitális tanulásszervezéshez. Amennyiben az elhatározás tettekké válik, máris érezni fogja, hogy befektetett munkája megtérült. Az órák hangulata, a tanulók fejlődése, aktivitása miatt érzett büszkesége lesz az első gyümölcse munkájának.
Lássunk néhány példát a digitális tanulásszervezés gyakorlati megvalósíthatóságára. Számos weboldal működik a pedagógusok szakmai támogatására. Ezek közül ismertetek néhányat.
Digitális taneszközök használata a természettudományos tárgyak tanóráin (biológia, földrajz, fizika kémia) című oktatócsomag a pedagógusok digitális kompetenciáit hivatott fejleszteni. A kezdeti bevezető rész szaktárgytól függetlenül érdekes információkat tartalmaz minden tanár számára.A Digitális tananyag című oldalon a megvásárolható digitális tananyagok mellett pedagógusi továbbképzések, online oktatóanyagok, oktatói fórumok érhetők el.
Ezen az oldalon interaktív táblához kínálnak különböző tantárgy-specifikus programokat. E mellett használati útmutató, külföldi kollégák tapasztalatai és pályázatok is elérhetőek. Amennyiben szeretnénk kipróbálni egy-egy digitális tananyagot a Nemzeti tankönyvkiadó digitális tananyagokat forgalmazó oldalán ezt megtehetjük. A Demo fülre kattintva megnézhetjük a biológia, fizika, kémia, történelem tananyagok egy-egy részletét.
Bízom benne, hogy a leírtak hozzájárultak ahhoz, hogy a digitális tanulásszervezés bonyolultnak tűnő világa kicsit ember közelibbé váljon, a kezdeti motivációt tovább erősítse, s a megadott források eszközt adjanak a tettre kész pedagógusok kezébe. Az érdeklődőknek ajánlom a következő két folyamatosan frissülő oldalt:interaktív tanító, digitális tanulásszervezés.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése