A nyári uborkaszezon nem kerülte el a számítógépes nyelvészetet sem, de azért mi tovább próbálkozunk és ezen a héten is összeszedtük az általunk érdekesnek talált olvasnivalókat. Továbbra is lehet minket lájkolni a Facebookon (ott jobbra találod ehhez az eszközt), követni minket a Twitteren @sznyelveszet név alatt és a szamitogepesnyelveszet.tumblr.com oldalunkon szinte minden nap találsz friss híreket/érdekességeket.
Hírek a nyest.hu-ról
- Új utak a nyelvi zavarok vizsgálatában - rövid cikk hivatkozik a specifikus nyelvi zavar (SLI) kutatásának egyik új eredményéről
- Mit csinál a hőség, amikor rekken? - na ez egy jól időzített kérdés volt, nagyobbik fiam épp ezt kérdezte tőlem a minap, én pedig elolvashattam ezt a cikket és megpróbáltam elmagyarázni neki, de akkor már őt ez a kérdés csöppet sem izgatta...
- Külföldi könyves közösségi oldalak - bevallom eddig én csak egy magyart ismertem - a molyt - de továbbra se látom be miért is használnám, de valamiért még is érdekel a téma...
A hazai termésből
- "Új" utak - az ekönyv olvasók szerint van remény a magyar ekönyv piacon és ezt példával is bizonyítják - úgy legyen
- Szűkítsünk találatokat külső adatokból - egy egyszerű ötlettel sokat lehet dobni a keresésen, különösen speciális területeken ahol értelemszerűen lehet külső adatokat hozzárendelni a kereséshez. Ezt mutatja be a Kereső Világ.
Más
- R code for commentary on Atkinson(2011): glmms for typological research - OK a cím nem mond sokat, de Atkinson cikke nagyon felkapott volt Áprilisban és röviden a minden nyelv Afrikából ered teóriáját írja le. Nos nem mondom hogy tudtam hogy valami nem stimmel vele, de nekem nem tetszett, most itt egy nagyon alapos kritika.
- Text Solutions on the Cloud - mindenki kedvence GATE frameworkje elérhető már az Amazonon (nem könyv formában, hanem EC2 instance-re applikálva :D)
- Computers learn language by playing games - ezen kell valamit magyaráznom :D
- New Word Graph API Takes Wordnik From Fun and Funky Apps to Some Serious Business Services - Zoli nagy Wordnik fan, mostmár ezzel a cuccal értem hogy miért.
Könyvajánló
- Adapting Proofs-as-Programs: The Curry-Howard Protocol - I. Poernomo, J.N. Crossley, M. Wirsing, Springer, 2005 - Wadler Proofs are Programs esszéje mostanában egyre elterjedtebb, ha komolyan érdekel az új megközelítés, akkor ez a kötet kihagyhatatlan és ideális nyári olvasmány. Kicsit kemény és nehézkes olvasmány, de megéri végig verekedni magad rajta.
- Meredith Patterson: A Biopunk Manifesto - egyre több kolléga fordul a bioinformatika felé, hiszen ott is mintákat kell keresni egy-egy sztringben :D Patterson is számítógépes nyelvész és a biopuk mozgalom egyik központi figurája
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése