Ezen a héten is be kell érni az én lapszemlémmel mert Enci igazoltan távol van a blogtól, de remélem sikerül lassan felnőnöm a feladathoz. Továbbra is lehet követni minket Twitteren @sznyelveszet fiókunkat és szamitogepesnyelveszet.tumblr.com oldalunkon remixeljük a minket érdeklő híreket.
Hírek a nyest.hu-ról
- Kik azok a generativisták, és mit akarnak? - itt alapost választ kapunk a kérdésre
- A tea nevei, A világ felosztása kínai nyelvjárások szerint - nem gondoltam volna hogy egy ilyen írást élvezettel olvasok végig, de tényleg érdekes hogy hol tea a tea és hol csáj
- A mátrixtól a szellemig, avagy logikus-e a fehér ló - a Miért érdekes ez az egész? tudománytörténeti sorozat új része a 17-18. századot mutatja be nekünk (mármint hogy mi történt a nyelvtudománnyal ekkor)
A hazai termésből
- Kőbe vésett XML - az xml és az epigráfia találkozásáról olvashatunk a Digitális bölcsészet blogon
- A Google mobiloldalának tesztje - a Kereső világ mobilkeresés sorozatának új részében a guglit veszi górcső alá
- Olvasó az olvasón - a "mindenevő" Kindle 1. - egy kis hack és a Kindle tényleg mindenre képes!
Más
- Reading the Riots study to examine causes and effects of August unrest - a the Guardian összefogott a London School of Economics-sal és reméljük valami nagyon jó dolog jön ki ebből. Lássuk mit hoz az adatújságírás és a modern társadalomtudományok egymásra találása, reméljük nem egy ilyen szomorú esemény kapcsán, de hamarosan hazánkban is közös kezdeményezések indulnak.
- Extracting Meaning from Millions of Pages - hogyan lehet jobb a keresés? Sokan úgy gondolják hogy akkor ha a rendszer "érti" a keresést és a dokumentumokat amiket átnéz. A University of Washington (remek számítógépes hely!) most a Google-től kapott adatokon az általa fejlesztett TextRunner eszközzel próbál ebbe az irányba lépni.
- Getting Started with Latent Dirichlet Allocating using RTextTooles + topicmodels - úgy általában ajánlom az RTextTools blogot és eszközt, de ez a poszt különösen jó mert érthetően mutatja be miképp használhatod az LDA-t. Ha ismered az LSA és/vagy LSI módszert, akkor valami hasonlóval, de durvább és jobb módszerrel találkozol itt.
Könyvajánló
- Ian Hacking: The Emergence of Probability: A Philosophical Study of Early Ideas about Probability, Induction and Statistical Inference, Cambridge University Press, 2006 - Egy remek könyv arról miképp alakult ki a probabilisztikus gondolkodás és milyen filozófiai problémákat vet fel.
Videoajánló
- Ian Hacking: The Mathematical Animal - ha már könyvet is ajánlottam Hackingtől, akkor további kedvcsinálónak ezt az előadást is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése