Kicsit megkésve jelentkezünk megszokott hétvégi rovatunkkal, de akik nem akartak lemaradni azok követik @sznyelveszet Twitter fiókunkat és szamitogepesnyelveszet.tumblr.com oldalunkat is olvasgatják. Lássuk a medvét!
Hírek a nyest.hu-ról
- Oktatási államtitkárság: bűncselekmény a szakdolgozat-vásárlás - Nekem ehhez annyi megjegyzésem van hogy; VÉGRE!
- Utazás a Hold és egy filozofikus nyelv felé - avagy készíthetünk-e egy tökéletes nyelvet (és akkor gyorsan lelövöm a poént hogy ez a cikk alapozta meg könyvajánlónkat)
- Mi állított Kertész Ákos? - gondolom mindenki tudja, de tényleg? A racionális vita első lépésben megköveteli pl. hogy el is olvassuk az ominózus cikket, de nem árt érteni is hogy mit jelentenek az egymás után rakott szavak...
A hazai termésből
- Digitális bölcsészet nálunk és más nemzeteknél - ühm, és ez nem a posztnak szól, hanem hogy milyen érdekes hogy a hazai kutatók elszigetelve vannak valahol, a kutya nem tud róluk és össze se lehet rántani nagyon őket. Reméljük ez változni fog.
- Új eszközök - az e-könyv olvasók blogon új kütyüket mutatnak be
- http://doufukuai.blogspot.com/ - sok új posztolt Chouwen ezen a héten, ezért cakk-pakk ajánlom a blogját, mert oszakai élményeitől kezdve a kínai élelmezésen át megismerkedhetünk azzal is hogyan parasztozhatunk kínaiul.
Más
- Big data, Where the geeks go - kell magyaráznom?
- Linguistics - Stack exchange - tessék lehet kérdezni, a szakértők pedig válaszolnak minden nyelvészeti kérdésre :D A Stackoverflow sikere sok tudrományt megihletett, mosmár a nyelvészek is kiélhetik magukat.
- The Better Angels of Our Nature by Steven Pinker - Pinker új könyvének kritikája (vagy inkább ismertetője) a the Guardian-en.
Könyvajánló
- Umberto Ecco: A tökéletes nyelv keresése, Atlantisz, 1998 - a nyelvvel csak a baj van. Miatta nem tudjuk úgy igazán elmondani amit akarunk, és Bábel óta nem beszélhetünk csak úgy bárkivel. A megoldás egy tökéletes nyelv, egy nyelv ami megvalósítja Leibniz álmát s minden vitánk eldönthető segítségével (Calculemus!). Persze azért ott motoszkál az ember fejében hogy lehet nincs is ilyen, de azért csak keresték ezt évezredeken át, a mellékterméke pedig roppant hasznosnak bizonyult.
Videoajánló
- What we learned from 5 millions books - TED talk a Google n-gram viewer és a hozzá kapcsolódó Culturomics projektről.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése